niedziela, 28 czerwca 2015

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia...

       Słoneczne, ciepłe popołudnie. Weekend. Siedzę sobie na werandzie chłonąc wolną chwilę wszystkimi zmysłami. Krótko mówiąc, odpoczywam intensywnie w poczuciu, że w życiu stanowczo za mało jest czasu na odpoczynek:)
Wpatruję się w płynące po błękitnym niebie białe baranki. Na tle przestworzy rejestruję kątem oka lawirujący, mieniący się przedmiot. Płynie majestatycznie pod chmurami i lśni w blasku słońca. Wygląda zachwycająco. Przyglądam mu się rozanielona przez dłuższą chwilę i nagle... uświadamiam sobie, że to kawałek folii...! Ups. Dziwny dysonans w zakamarkach umysłu...

Folia zawsze kojarzyła mi się negatywnie. Wszędobylska, formująca stosy na wysypiskach śmieci, rozkładająca się setki lat, zostawiając po sobie w prezencie trującą chemię dla kolejnych pokoleń.

Po chwili konsternacji przyszło olśnienie! Ze wszystkim w życiu tak jest. Nasza ocena zależy od miejsca, z którego spoglądamy na daną rzecz lub sytuację.

Czy rzeczywiście? Czy każda, nawet nieprzyjemna i negatywna rzecz, w pewnych okolicznościach może wydać się w porządku a czasem nawet nas zachwycić?
7 komentarzy:

 1. Powiedzenie z tytułu posta bardzo dobrze jest mi znane i uważam, że się sprawdza niestety. W życiu bardzo trudno o obiektywizm, wystarczy posłuchać dyskusji w TVN 24 - ilu dyskutantów, tyle prawd :-) Zresztą przykłady można mnożyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisałam ostatnio o wadach, to pokrewny temat...Wszystko zależy od naszego spojrzenia..ale ono nie zawsze jest nasze a wpojone

  OdpowiedzUsuń
 3. Już dawno przestałam oglądać "gadające głowy" w TV, również z tego powodu, o którym piszesz, Gaja:)
  I tak mi przyszło do głowy, że negatywne spojrzenie na folię, nie ważne czy wpojone, czy indywidualnie wypracowane, ważne że słuszne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie potrafię sobie teraz przypomnieć kto jest autorem teorii, że wszystko ma dwojaką naturę - zależną od punktu widzenia czy zastosowania. Folia jako element ochronny np.jedzenia jest przecież dobra; jako latający śmieć już niekoniecznie. Jeżeli użyję noża do krojenia chleba to też jest w porządku, ale kiedy chce nim kogoś zabić to już niekoniecznie... Wszystko zależy od mojej intencji. Albo punktu siedzenia, bo pewnie będąc w przelocie między jednym a drugim miejscem nawet nie zwróciłabyś uwagi na folię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co by nie było, dla mnie folia jest ucieleśnieniem wieczności - niekoniecznie złej w swej naturze, przeznaczeniu czy pochodzeniu - ale złej przez sam fakt istnienia długowiecznego; boli mnie, że stworzyliśmy coś, co jest tak prozaiczne, a przetrwa tysiące lat więcej niż my sami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również, póki nie nauczymy się tego utylizować doszczętnie, bez pozostałości, będę oceniać ten wytwór cywilizacji negatywnie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń